PostHeaderIcon Поява паперових грошей

Відомий венеціанський мандрівник Марко Поло привіз до Європи новину, що у далекій країні Китай люди користуються як грошима паперовими аркушами з печатками. Це було в 1286 році, а перші паперові гроші з’явилися в Піднебесній імперії ще в 9 столітті н.е. Виготовляли їх із листя шовковиці і в особливих випадках громадяни могли обмінювати їх на металеві, викарбувані імператорським монетним двором.

Європа вперше побачила паперові гроші, які прийшли гостинцем з Нового світу, коли 1690 року банкноти були випущені в штаті Масачусетс. Щоправда згодом ці гроші знецінилися через тривалу війну з Канадою й у 1750 знову пішов у хід метал.

Війна за незалежність США від Старого Світу та проголошення Незалежності знову ввели в обіг паперові гроші на невеликий період часу. Карбування відновилося в 1781 році і справно тривало аж до Громадянської війни. Після ситуація стабілізувалася і папір лише доповнював металеві грошові знаки.

На початку 18 століття один європейський підприємець Джон Ло умовив французький уряд на експеримент — випустити паперовий еквівалент ліврів із забороною тримати на руках золото та срібло більш ніж на 500 ліврів. Цей новатор писав, що паперові квитки на зручність своїх властивостей значно перевершують метал, т.к. ними легше платити — вони менше важать і легше рахувати, їх легше пересилати на великі відстані, їх можна зберігати за рахунок меншого обсягу, їх легше ділити, міняти великі купюри на дрібні та їх важче підробляти.

На жаль, досвід виявився невдалим, а ще вощений папір любили гризуни, тому наступного разу уряд Франції випустив паперові купюри під час Великої Французької Революції. Інфляція була божевільна: випущені 40 млрд франків оцінювалися в 312, 5 паперових франків за 1 золотий.

У Росії перші паперові гроші з’явилися за Катерини Великої в 1769 році. Знову-таки це було пов’язано з російсько-турецькою війною, що починається. Згодом ціна із 157 мільйонів випущених асигнацій, паперового рубля впала до 68,5 копійок.

На початку 19 століття рубль коштував лише 44 копійки металевих грошей, а роки війни з Францією — 22.

У 1897 році міністр фінансів Вітте провів масштабну девальвацію, що дозволило відновити нормальне металеве звернення вдруге здійснено девальвацію та відновлено металеве звернення, але всі зусилля з’їли громадянська війна та революція, під час якої рахунок випущених грошей йшов на квадрильйони.

Сучасна економічна наука називає паперовими грошима безвідсоткові кредитні зобов’язання держави, які є законним засобом платежу, нарівні з металевою монетою і випущені у певних купюрах. Зважаючи на їх розмінну роль по відношенню до металу, встановлено три види паперових грошей: розмінні паперові гроші, нерозмінні паперові гроші, банкноти (нерозмінні паперові гроші з примусовим державним курсом).

За матеріалами книги Святловський В.В. «Походження грошей та грошових знаків»

Комментарии запрещены.